• Post category:Atrakcje

Położone między Morzem Bałtyckim, a Zatoką Pucką Władysławowo to jeden z najbardziej znanych i popularnych nadmorskich kurortów. Turyści chętnie tu przyjeżdżają, nie tylko ze względu na przepiękną, długą plażę.

Lokalizacja

Mieszkańcom i samemu miastu bardzo się poszczęściło – Władysławowo położone jest równocześnie nad otwartym morzem i nad płytszą zatoką, tuż obok Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i przy nasadzie Mierzei Helskiej. Na dodatek do Władysławowa łatwo jest dotrzeć dzięki połączeniom autobusowym i kolejowym. Oczywiście, można tu dojechać też samochodem, ale tę opcję wybiera większość, więc trzeba się liczyć z dużym ruchem. Jeżeli zrezygnujemy z auta, w samym Władysławowie wszędzie uda nam się dojść na piechotę, mimo że miejscowość nie jest mała. Jeżeli więc ktoś alergicznie reaguje na korki, warto rozważyć opcję przyjazdu bez samochodu.

Plaża

Oczywiście, kiedy się jedzie nad morze, to po to, żeby spędzić chociaż część czasu na plaży. A pod tym względem we Władysławowie można wybierać i przebierać do woli. Na terenie całej gminy jest ich kilkanaście – wszystkie szerokie, piaszczyste i… zwykle zatłoczone. Tak, Władysławowo to naprawdę popularna miejscowość nadmorska. Mimo, że plaże rozciągają się na długości ponad 20 km i są bardzo szerokie, nawet na 200 m, to w szczycie sezonu o miejsce może nie być łatwo. Mniej zatłoczone są plaże na wschód od portu, to w tym kierunku warto się udać, jeżeli nie lubimy potykać się o czyjeś nogi. Zachodnia część plaży oferuje za to więcej atrakcji i to tu znajduje się molo – ulubione miejsce spacerowiczów i… wędkarzy.

Atrakcje

Władysławowo to miejscowość tętniąca życiem i nie sposób się tutaj nudzić. Poza leżeniem na plaży jest tutaj co robić. Sama lista miejsc, które warto zobaczyć, jest dość długa.

Port Rybacki

Umowna granica między plażą wschodnią a zachodnią. Położony nad otwartym morzem, jest jednym z największych portów rybackich w kraju. W sezonie to “miejsce zbiórki” dla chętnych na rejsy wycieczkowe po Bałtyku, które odbywają się na zaadaptowanych do celów turystycznych kutrach rybackich. To nie wszystko. Wędkarze mają szansę wybrać się prawdziwym kutrem na 8-godzinny rejs na połów dorsza. Każdy kto łowi wie, jakie wrażenia może przynieść taka wyprawa.

Dom Rybaka

Dzisiaj siedziba władz miasta, kiedyś – hotel dla rybaków. Na pierwszym piętrze organizowane są wystawy związane z regionem (np. rękodzieła kaszubskiego), ale najwięcej turystów kieruje się w stronę wieży. To najważniejszy punkt orientacyjny we Władysławowie, ale służy też jako wieża widokowa trasem na wysokości 45 m. Odważniejsi mogą wejść jeszcze wyżej, na poziom 63 m. Rozciąga się stąd rozległy widok na panoramę miasta, Półwysep Helski, Bałtyk i Zatokę Pucką. W wieży znajduje się też muzeum Motyli oraz ekspozycja Magiczny Zawrót Głowy.

Magiczny Zawrót Głowy

Wystawa interaktywna, przygotowana z myślą o najmłodszych, chociaż z pewnością zainteresuje nawet bardzo dorosłych gości. Wszystkiego można dotknąć i wypróbować, jak działa. Rzeczywiście może się tu zakręcić w głowie od iluzji optycznych i magicznych sztuczek. Na wystawie obejrzeć można zabawki optyczne z XIX wieku, a przy wejściu w doskonały nastrój wprawi nas Gabinet Śmiechu ze ścianą krzywych luster.

Motylarnia

Jedna z portowych atrakcji. Rodzinne miejsce, w którym można z bardzo bliska przyjrzeć się różnym gatunkom motyli. Motylarnia znajduje się pod dachem, więc to bardzo dobry pomysł na spędzenie czasu nad morzem, kiedy akurat pogoda nie dopisuje. Można tu posiedzieć na ławeczce, posłuchać spokojnej muzyki i… koniecznie czuwać z aparatem. Nigdy nie wiadomo, kiedy egzotyczny motyl przysiądzie nam na głowie!

Hallerówka

Drewniana willa, należąca niegdyś do gen. Józefa Hallera, który chętnie spędzał tu letnie wakacje. Obecnie jest to Oddział Muzeum Ziemi Puckiej. Znajduje się tutaj stała wystawa upamiętniająca generała Hallera i żołnierzy z Błękitnej Armii. W zbiorach Muzeum znajdują się prywatne rzeczy generała, podarowane przez synową Józefa Hallera. Niewątpliwie jest to duża atrakcja dla miłośników historii. W mieszczącej się obok Adiutantówce można obejrzeć wystawę, prezentującą styl życia plażowiczów sprzed kilkudziesięciu lat. Ta ekspozycja zaciekawi nie tylko znawców historii.

Ocean Park

Najbardziej osławiona atrakcja Władysławowa, głównie w czasie wakacji dla dzieci i młodzieży. Zobaczyć tu można makiety morskich stworzeń wykonane w skali 1:1, wśród których największe wrażenie robi 34-metrowy płetwal błękitny. Ocean Park to właściwie bardzo duży plac zabaw i ulubione miejsce dzieciaków, które nie mogą tu się nudzić. Jest tu wodospad, wioska rybacka, papugarnia i wirtualny “wygadany wielorybek”. Dla najmłodszych Ocean Park to atrakcja porównywalna z kąpielą w Bałtyku. Dla dorosłych – niekoniecznie, ale przecież dla każdego rodzica najważniejsza jest dobra zabawa jego dziecka.

Aleja Gwiazd Sportu

Obowiązkowy punkt zwiedzania Władysławowa, której na dodatek nie sposób przeoczyć. To promenada, na której co roku umieszcza się kolejne mosiężne gwiazdy, upamiętniające największych (okazuje się, że nie tylko polskich) sportowców. Mają tu swoje gwiazdy Feliks Stamm, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej i… Michel Platini. Corocznej imprezie towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji – koncerty, pokazy sztucznych ogni, wydarzenia sportowe. Jest to też świetna okazja do zrobienia sobie zdjęcia i zdobycia autografu ulubionego sportowca.

Korona Himalajów

Tak, to nie pomyłka. Atrakcja nie jest duża, ale przyciąga uwagę. Na Alei Gwiazd Sportu znajduje się pomnik – 14 skalnych płyt, symbolizujących ośmiotysięczniki zdobyte przez Polaków.

Władysławowo to również bardzo duża baza noclegowa. Na każdej ulicy w centrum, na obrzeżach, czy też nad samym morzem można znaleźć obiekt, który świadczy usługi noclegowe.