• Post category:Atrakcje

Chałupy to mała wioska rybacka, położona na Mierzei Helskiej, zaledwie 8 km od centrum Władysławowa. Łatwo tu dotrzeć choćby pociągiem. Już w latach 20 XX w. poprowadzono tędy linię kolejową, łączącą Władysławowo z Helem. Plażę w Chałupach rozsławił na cały kraj i na długo Zbigniew Wodecki swoją piosenką. Plaża nudystów wciąż tu działa, ale obecnie miejscowość chyba bardziej przyciąga tłumy surferów niż naturystów.

Plaża

Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu Chałupy mogą pochwalić się dwiema plażami – od strony Bałtyku i od strony Zatoki Puckiej. Plażowicze upodobali sobie plażę nadmorską, ta nad Zatoką stała się raczej centrum sportów wodnych. Plaża w Chałupach jest dziś opanowana głównie przez “tekstylnych”, a nudyści opalają się tylko na małym odcinku, nieco na uboczu wioski. Kiedyś rozpalała emocje jako pierwsza w Polsce plaża naturystów i znajdowała się po obu stronach Chałup. Owiana legendą, zapraszała prawdziwe tłumy wielbicieli bliskiego kontaktu z naturą. Dzisiaj nadzy plażowicze nie przyciągają już tak bardzo ciekawskich spojrzeń, nie przyjeżdża ich też aż tak wielu. Zresztą, nawet na “tradycyjnej” plaży w Chałupach nie ma wielkich tłumów. To może zaskakiwać, bo plaża jest przepiękna – szeroka, czysta, z jasnym, drobniutkim piaskiem. Od miejscowości oddziela ją pas wydm porośniętych pachnącym, sosnowym lasem.

Port Chałupy

Port to właściwie niewielka przystań zlokalizowana po wschodniej stronie Chałup, od strony Zatoki Puckiej. Przy drewnianych pomostach cumują łodzie rybackie i jachty, a nad przystanią góruje replika masztu XIX-wiecznego żaglowca. Można tu wypożyczyć łodzie i rowery wodne albo wybrać się stąd na morskie wędkowanie. Liczne ławeczki i punkt widokowy pozwalają nasycić oczy kojącym widokiem łodzi, kołysanych przez fale. W porcie znajduje się też tradycyjna kaszubska wędzarnia ryb i bar z tarasem położonym bezpośrednio nad Zatoką Pucką. Rybka w tak malowniczym miejscu smakuje wyjątkowo.

Sporty wodne

Niegdysiejsze centrum naturystów obecnie zmienia się w ośrodek sportów wodnych. Płytkie wody Zatoki Puckiej sprzyjają uprawianiu windsurfingu i kitesurfingu, a wypożyczalnie sprzętu i szkółki surfowania powstają tu jak grzyby po deszczu. Nawet jeżeli sami nie odważymy się na walkę z falami i wiatrem, obserwowanie wyczynów innych śmiałków też może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Chałupy to bardzo malowniczo położona miejscowość – zresztą jak każda na Półwyspie Helskim. Będąc we Władysławowie warto tu się wybrać choćby po to, żeby odetchnąć nieco od tłumów na plaży. No i być może spróbować swoich sił na desce – Zatoka Pucka jest według znawców idealnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z surfowaniem.