• Post category:Atrakcje

Dosłownie kilkanaście minut jazdy od Władysławowa leży Jastrzębia Góra – kurort słynący ze swojego malowniczego klifowego wybrzeża. Tutaj też znajduje się też najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Jastrzębia Góra to niewielka miejscowość, która jeszcze do niedawna była jedną z dzielnic Władysławowa. Obecnie jest to odrębny, bardzo popularny kurort, przyciągający co roku prawdziwe tłumy turystów. Co sprawia, że goście tak chętnie odwiedzają Jastrzębią Górę?

Plaże

Piaszczyste (chociaż na wschodzie również kamieniste), długie i czyste, do niedawna jeszcze słynęły z tego, że są… bardzo wąskie. Jakiś czas temu część plaż poszerzono, dzięki czemu w niektórych miejscach są szerokie nawet na 120 metrów.Tym, co niewątpliwie wyróżnia plaże w Jastrzębiej Górze, są klify. Strome, malownicze, trochę groźne. Dzięki nim wybrzeże jest bardzo zróżnicowane, a letnicy muszą niekiedy pokonać nawet kilkaset stopni, żeby dotrzeć na plażę (a później z niej wrócić). Klify mają jednak różną wysokość, więc można znaleźć mniej wymagające zejścia. Kiedyś funkcjonował tu nawet wyciąg plażowy przewożący letników na i z plaży, jednak okazał się niewypałem. Na morskim brzegu nic jednak nie zastąpi pieszego spaceru.

Wzdłuż całego brzegu poprowadzono szlak turystyczny, który jest gwarancją przyjemnego spaceru i oszałamiających widoków. W zachodniej części linii brzegowej znajduje się najwyższy, Jastrzębski klif o wysokości 33,2 m. To ulubione miejsce podziwiania zachodów słońca nad Bałtykiem. Warto wiedzieć, że w czerwcu, tylko przez kilkanaście dni w roku, można tu zaobserwować “białe noce”. Słońce wówczas tylko odrobinę chowa się za horyzontem, przez całą noc rozświetlając niebo swoimi promieniami.

Przyroda

W Jastrzębiej Górze króluje oczywiście Bałtyk. Jest dość srogim władcą, który przy silnych sztormach zabiera sporą część lądu, podmywając przy tym klify, które obecnie są zabezpieczone przed osuwaniem. To morzu jednak Jastrzębia Góra zawdzięcza swoje przyrodnicze skarby. Należy do nich Lisi Jar – wąwóz, który kiedyś miał 10 km długości, ale oddał większą swoją część Bałtykowi. Jest to prowadzące do samego morza rozcięcie erozyjne między Jastrzębią Górą a Rozewiem, ze stromymi zboczami porośniętymi stuletnim bukowym lasem. U wejścia do wąwozu znajduje się obelisk upamiętniający powrót Zygmunta III Wazy z nieudanej wyprawy po szwedzką koronę.

Atrakcje turystyczne

Jastrzębia Góra jest miejscowością dość młodą, więc miłośnicy zabytków nie będą tu mieli wielu atrakcji do odwiedzenia. Atmosferę kurortu tworzą za to przepiękne wille, domy wczasowe i pensjonaty z początku XX wieku, do których zjeżdżali letnicy 100 lat temu. Przy wejściu do Lisiego Jaru stoi gospoda, wybudowana przez hrabiego De Rosset jako pierwsze polskie schronisko dla nadbałtyckich turystów.

Miejscem, które koniecznie należy odwiedzić w Jastrzębiej Górze, jest obelisk Gwiazda Północy, który wyznacza najdalej na północ wysunięty kraniec Polski. Tak, w 2000 r. Rozewie utraciło ten tytuł na rzecz Jastrzębiej Góry właśnie.

Ale Przylądek Rozewie i tak warto odwiedzić. Właściwie to część Jastrzębiej Góry, idealne miejsce na spacer po utworzonym tu rezerwacie. Rozewie słynie też ze swojej latarni, którą można zwiedzać i z której roztacza się malowniczy widok na klifowe wybrzeże, Bałtyk i okolicę. To najstarsza latarnia na naszym Wybrzeżu z niewielkim muzeum, prezentującym historię latarnictwa. Podobno tworzył tu Stefan Żeromski, którego pomnik znajduje się tuż obok, ale nie jest to informacja całkiem pewna. Pewne jest natomiast to, że pisarz bywał gościem w Jastrzębiej Górze.

Rozrywki

Jastrzębia Góra to bardzo popularna nadmorska miejscowość, więc i typowych atrakcji jest tu co niemiara. Rozrywkowe centrum stanowi Promenada Światowida. To tutaj znajduje się większość kawiarni i restauracji, dyskoteki, puby i sklepy z pamiątkami. Jest tu i fontanna, i dom do góry nogami. Promenada tętni życiem, a spacerowiczom czas umilają muzycy i uliczni artyści. Gwarna Promenada prowadzi do punktu widokowego i zejścia na plażę.

Całkiem niedaleko znajduje się wyjątkowa atrakcja tylko dla dorosłych – Dom Whisky. Stworzony przez prawdziwych pasjonatów i miłośników tego trunku, jest miejscem, w którym odbywają się degustacje, prezentacje i szkolenia dotyczące prawdziwej whisky. Ponadto znajduje się tu sklep, który oferuje ponad 5000 butelek “wody życia”.

Wszystkich atrakcji Jastrzębiej Góry nie sposób wyliczyć – jest tu i Park Wodny, i Wystawa Prehistorycznych Bestii, i Muzeum Figur Woskowych. Co sezon przybywa coś nowego, a na nudę narzekać może tylko zdeklarowany malkontent.

Rekreacja

Wokół Jastrzębiej Góry poprowadzono wiele szlaków pieszych i rowerowych, a wielbiciele Nordic Walking mają do dyspozycji ponad 30 km tras o różnym stopniu trudności. Oprócz tego okolice są wręcz stworzone do jazdy konnej, a wizja przejażdżki po plaży w blasku zachodzącego słońca skusi niejednego romantyka. Latem organizowane są tu obozy i kolonie sportowe, turnusy wczasowe, a także koncerty i imprezy plenerowe

Jastrzębia Góra, choć kameralna, w sezonie jest miejscowością gwarną i pełną życia. Każdy znajdzie tu dla siebie, a atrakcje są tak różnorodne, jak klifowe nadmorskie wybrzeże.